Sweepowanie (z angielskiego słowa sweep – zamieść) to lekkie śrutowanie powierzchni, czyli inaczej omiatanie. Z tej metody korzysta się w celu stworzenia mikrogeometrii struktury i chropowatości powierzchni.
Omiatanie może być wykorzystywane do uzyskania odpowiedniej estetyki, zwłaszcza materiałów odpornych na korozję lub stworzonych z aluminium. Może się też sprawdzić jako proces czyszczenia i przygotowywania powierzchni detali cynkowanych ogniowo do utworzenia tzw. powłoki duplex. System duplex zazwyczaj ma dłuższą trwałość niż każda z pojedynczych powłok.
Wiele cynkowanych powłok jest bardzo błyszczących i gładkich. Dlatego w ich przypadku konieczna jest lekka obróbka. Proces ten usuwa wszelkie zanieczyszczenia i białą rdzę, która stanowi kosmetyczną wadę powłoki, choć nie wpływa na odporność na korozję. Biała rdza to warstwa soli na bazie tlenków cynku, którą pokrywa się element, jeśli krótko po cynkowaniu jest wystawiony na działanie wilgoci. Delikatne śrutowanie zwiększa chropowatość i tym samym powierzchnię, co poprawia mechaniczną przyczepność warstwy malarskiej.
W prawidłowo wykonanym omiataniu usuwa się maksymalnie 10 μm powłoki cynkowej. Dla uzyskania pożądanego rezultatu należy używać odpowiedniego ścierniwa, o wielkości ziaren około 0,2 mm. Ponadto maszyna musi być wyposażona w regulację prędkości i ilości ścierniwa uderzającego w oczyszczany obszar.
Jeśli chodzi o prędkość omiatania, jest ona regulowana za pomocą falownika, którym ustawia się obroty silnika. Falowniki określają ostateczną prędkość śrutu równą prędkości obwodowej wirującego koła z łopatkami. Ilość ścierniwa reguluje się poprzez ustawienie klapy regulacyjnej, która jest dostosowywana w zależności od obciążenia silnika turbiny wirującego koła. Jej regulacja jest płynna przez cały czas procesu obróbki. Dzięki temu wyniki są możliwie jednorodne dla wszystkich cykli obróbki. We współpracy z oscylacją strumienia ścierniwa, dzięki obrotowemu blokowi turbin, osiągane jest równomierne, delikatne śrutowanie wszystkich zawieszonych elementów — nawet w najbardziej oddalonych zakamarkach.
Nasze urządzenia do śrutowania już w standardowym wydaniu wyposażone są w sterowanie za pomocą systemu PLC z możliwością zapisywania poszczególnych programów. Posiadają regulację obrotów turbin za pomocą falowników oraz płynną regulację przepływu śrutu. Dzięki temu rozwiązaniu technicznemu osiągnięcie pożądanych efektów jest bardzo łatwe, nawet przy minimalnych wymaganiach co do kwalifikacji obsługi i kosztów operacyjnych.
Produkujemy śrutownice wirnikowe w wielu wariantach rozmiarowych, aby jak najlepiej dostosować je do profilu produkcji Klienta. Skontaktuj się z naszym Doradcą, który podczas krótkiej rozmowy pomoże dopasować odpowiedni model dla Twojego procesu (kliknij tutaj).