Osoby odpowiedzialne za zaopatrzenie i zakup materiałów do maszyn bardzo często stają przed trudnym wyzwaniem doboru, a w konsekwencji zakupu odpowiednich surowców ściernych, jakim jest stosowany w przemyśle śrut. Muszą analizować wiele kwestii z nim związanych, takich jak: jakość, cena, żywotność, twardość i wydajność. Taka analiza nie jest łatwa i bardzo często wiąże się z poczuciem, że najpierw samemu trzeba się dużo nauczyć, aby później uniknąć stresu związanego z ewentualnymi problemami, a i tak nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Właściwy dobór ścierniwa jest kluczowy, ponieważ błędnie dobrany śrut prowadzi do szeregu konsekwencji, takich jak reklamacje od klientów, usterki śrutownic, przerwy w procesie utrzymania ruchu, poprawki oraz zbyt wysokie koszty energii elektrycznej. Poniżej opisany sposób postępowania nie kończy się jedynie na zakupie ścierniwa, dlatego chcemy zwizualizować cały proces. Stanowi on cenną wskazówkę także dla pracowników technicznych, takich jak operatorzy maszyn czy kierownicy utrzymania ruchu. Wiele aspektów ma kluczowe znaczenie, tworząc złożoną interakcję między różnymi elementami.
Choć w przypadku kolejnych zakupów, gdy firma już posiada maszyny do śrutowania, problem może wydawać się mniej istotny (co nie oznacza, że pierwotny dobór śrutu był właściwy), to zakup nowego śrutu tam, gdzie pojawia się nowa maszyna, często stanowi jeszcze większe wyzwanie.
Warto pamiętać, że właściwy wybór surowca ściernego jest kluczowy zarówno dla nowych, jak i istniejących maszyn.
W przypadku firm, które zakupiły śrutownicę i dotąd nie miały własnego procesu śrutowania, konieczne jest przejście przez całą procedurę wyboru i zakupu śrutu niemal od podstaw. Klient, po zakupie maszyny, zazwyczaj chce jak najszybciej zacząć na niej pracować, co rodzi pytanie: od czego w ogóle powinien zacząć?
Zakup maszyn do śrutowania, bez działającego, przetestowanego, procesu dla klienta, jest problematyczny. Oznacza to, że dostawca maszyny nie zadbał o dalszą sytuację klienta, przez co praktycznie z wszystkimi wyzwaniami pozostaje on sam. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku firm, które dostarczają oba te elementy: śrutownicę i śrut, jak na przykład Alumetal-Technik. Tutaj proces jest kompleksowo wspierany, ponieważ firma dysponuje szeroką wiedzą o branży: zna nie tylko różne rodzaje ścierniw i procesy śrutowania, ale także doskonale orientuje się w typach i markach maszyn, jakie posiadają klienci.
1. Przygotuj się do rozmowy z potencjalnym dostawcą: Zastanów się, jaka powierzchnia będzie obrabiana, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć oraz jakie parametry powinny zostać uwzględnione i osiągnięte (profil powierzchni, chropowatość w parametrze Rz lub Ra). Zwróć również uwagę na wymagania dotyczące pożądanej klasy czystości oraz inne istotne kwestie, takie jak np. typ stali. Pamiętaj o typie i marce maszyny, z którą będziesz pracować, ponieważ każda ma swoje specyficzne parametry.
Ten punkt często jest najtrudniejszym krokiem i wymaga nie tylko wiedzy, ale także sporo czasu na rozmowy z innymi pracownikami, czytanie instrukcji, a nawet kontakt z serwisantami zakupionych maszyn. Istnieje jednak alternatywne rozwiązanie. Możesz zgłosić się do firmy takiej jak Alumetal-Technik, która przeprowadzi całą tę analizę za Ciebie.
Inną kluczową kwestią jest problem miksu operacyjnego, który powinien być oparty na istniejącym ziarnie. Niestety, wiele firm pomija ten etap i po prostu zasypuje maszyny frakcjami zakupionymi od sprzedawców, co stanowi poważne zagrożenie i wiąże się z wysokim ryzykiem. Rzetelny dostawca śrutu potrafi zbudować odpowiedni miks operacyjny, nawet bez bazowego ziarna. Eksperci z Alumetal-Technik stosują w tym celu specjalnie opracowaną metodologię, która gwarantuje efektywność i bezpieczeństwo procesu.
2. Skontaktuj się z wybranym dostawcą: Zwróć uwagę na takie kwestie jak: wiedza dostawcy na temat produktu, a przede wszystkim procesu, oraz szybkość i łatwość kontaktu z dostawcą, aby mieć stały dostęp do pomocy. Zwróć uwagę, czy firma oferuje zbudowanie kompletnego procesu, czy tylko dostarcza sam śrut. Bez znajomości tego pierwszego nie osiągniesz dobrych rezultatów. Jeśli jesteś pewien swojej decyzji zrealizuj zakup.
3. Przeprowadź wdrożenie procesu wraz z nowym śrutem: Potrzebujesz wiedzy (patrz pkt. 1) i zazwyczaj pomocy dostawcy ścierniwa oraz kontaktu z producentem maszyny.
4. Monitoruj, mierz i optymalizuj proces z każdym nowym zasypem: W celu optymalizacji kosztów śrutowania, należy stale monitorować najważniejsze parametry pracy maszyny oraz używanego ścierniwa. Stosuj narzędzia takie jak Excel lub/i wykorzystaj pomoc dostawcy ścierniwa jeśli oferuje taką opcję.
Choć opisane wcześniej cztery etapy są kluczowe, istotny jest także typ maszyny, z którą pracujemy – czy to śrutownica wirnikowa, czy komora pneumatyczna. Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na dobór procesu i materiału. Każdy klient ma różne wymagania techniczne, warunki pracy oraz unikalne wyzwania, co wymaga starannego rozeznania i dostosowania procesu do konkretnych potrzeb.
W większości przypadków, bez wsparcia zewnętrznego, firma naraża się na ryzyko źle dobranego ścierniwa, a mniej doświadczeni pracownicy będą musieli samodzielnie radzić sobie z trudnościami nie tylko na etapie zakupu, ale i wdrożenia. Warto pamiętać, że aby cały proces zakupu i wdrożenia śrutu przebiegł pomyślnie, konieczna jest współpraca wielu osób w firmie, a nie tylko zakupowca z dostawcą. W przypadku zakupu niewłaściwego ścierniwa kluczowa będzie analiza tego, co poszło nie tak, a znajomość całego procesu oraz komunikacja z wszystkimi zaangażowanymi osobami będą niezwykle istotne.
Niezależnie od tego, czy kupujesz śrut do istniejących maszyn, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę ze śrutowaniem, istotne jest, aby zrozumieć proces.
NAPISZ DO NAS w celu umówienia Bezpłatnej Konsultacji!