Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Prosimy o sprawdzanie nadawców wiadomości, które mogą Państwo otrzymać na swoje skrzynki mailowe. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Jak inflacja wpływa na ceny w przemyśle?

Zmiana cen u producentów wpływa na to, ile konsumenci wydają w sklepach. Ze względu na niestabilną sytuację na świecie, wzrost cen w przemyśle dotknął wiele państw – w tym Polskę. W wielu głowach rodzi się pytanie: producenci podnoszą inflację, czy też inflacja ma większy wpływ na koszty związane z produkcją? Jedno jest pewne – efekt dotyka wszystkich, nawet tych mniej związanych z branżą.

Dlaczego ceny w branży przemysłowej są tak wysokie?

Szybki wzrost kosztów przekłada się na wyższą wartość detaliczną usług i dóbr konsumpcyjnych. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich, który zmienił światowy rynek o 180° jest wojna na Ukrainie. Przerwane łańcuchy dostaw na wschodzie, wzrost cen energii i niedobór materiałów sprawił, że popyt przewyższył podaż. Do tego dochodzi słabnąca waluta i coraz wyższa inflacja, przez które polska branża przemysłowa stale odczuwa presję zmiany cen.

Ale nie tylko w Polsce rośnie inflacja PPI. Według danych Eurostatu na kwiecień 2022 rok, w Niemczech osiągnęła ona poziom 33,5%! W całej Unii Europejskiej można zaobserwować takie zmiany. Największe wzrosty cen w obszarze produkcji przemysłowej osiągnęły następujące kraje:

  • Dania – 62,3%
  • Irlandia – 62,3%
  • Rumunia – 60,4%
  • Belgia – 52,7%
  • Bułgaria – 49,7%

Inflacja w Polsce 2022 r.

Inflacja to proces stałego wzrostu cen, który również obrazuje sytuację gospodarczą kraju. Niestety, w Polsce wskaźnik ten jest coraz wyższy. Największe zmiany odnotowano w 2022 roku, gdzie z miesiąca na miesiąc poziom zmieniał się nawet o kilka procent. W czerwcu osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom – aż 15,6%!

Poniżej przedstawiono tabelę uwzgledniającą zmiany inflacji w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat:

2012 3,7%
2013 0,9%
2014 0%
2015 -0,9%
2016 -0,6%
2017 2%
2018 1,6%
2019 2,3%
2020 3,4%
2021 5,1%
2022 (czerwiec) 15,6%

 

Prognozy na drugą połowę roku nie są zbyt optymistyczne. Tym bardziej, że w innych krajach Unii Europejskiej również obserwujemy tendencje wzrostowe. Coraz wyższe ceny są codziennością szczególnie krajów bałtyckich: Estonii, Łotwy i Litwy.

Metalurgia a wzrost cen

Inflacja odbiła się na wszystkich gałęziach przemysłu. W porównaniu do roku 2021, największe zmiany odnotowano w obszarze energii elektrycznej, gazu i wody – aż o 44%. Na drugim miejscu uplasowało się wydobywanie i górnictwo (średnio 29,3%). Szeroko pojęte przetwórstwo przemysłowe odhaczyło wzrost o 20,4%.

Jednym z obszarów tej branży, który reprezentuje również Alumetal-Technik jest metalurgia. Jeśli chodzi o samą produkcję metali, w roku 2022 ceny są prawie 40% wyższe w stosunku do roku poprzedniego. Zazwyczaj tak duży wskaźnik ma znaczący wpływ na ogólną gospodarkę kraju. Przekłada się to również na koszt zakupu wyrobów z metali. Przykładem może być sektor ścierniw, gdzie odlewnia musi kupić stal po wyższej cenie niż w czasach przed pandemią. Następnie dystrybutor nabywa gotowy śrut staliwny stosunkowo drożej, który później musi sprzedać. Na szczęście w lipcu 2022 można było zaobserwować pierwsze od dawna obniżki. Najbardziej skorzystają na tym firmy produkujące przedmioty metalowe oraz potrzebujące ścierniw staliwnych do oczyszczania powierzchni. Według prognostyków ceny metali powinny się powoli ustabilizować. Potwierdzeniem tej tezy może być aktualna cena złomu (bez tendencji wzrostowej i spadkowej).

Przy obecnych wydatkach na ścierniwo warto więc postawić na te o wyższej jakości. Takie rozwiązania pozwalają wprowadzić oszczędności w zakresie wydajności produkcji, energii elektrycznej, a także konserwacji maszyn. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie śruty wysokowydajne sprawdzą się najlepiej w Twoim procesie śrutowania, skontaktuj się z naszym Doradcą (wystarczy kliknąć tutaj).

UseChat