Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Prosimy o sprawdzanie nadawców wiadomości, które mogą Państwo otrzymać na swoje skrzynki mailowe. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Szanowni Państwo. Dostajemy informacje o próbach podszywania się pod firmę Alumetal-Technik przez zagraniczne firmy. Jeżeli otrzymają Państwo maila, którego nadawcą jest ktoś inny niż Alumetal-Technik nie należy otwierać załączników. Podejmujemy odpowiednie kroki w tej sprawie.

Korozja stali – proces powstawania, przyczyny i sposoby zapobiegania

Korozja to nieodłączny element związany ze stalowymi przedmiotami. Wiele czynników może przyczyniać się do jej powstawania, jednak niektórym z nich łatwo zapobiec. W tym artykule przytoczymy najważniejsze informacje dotyczące powstawania korozji, a także sposoby na jej zmniejszenie lub uniknięcie.

Korozja stali – jak powstaje?

Korozja stali to proces utleniania się tego materiału pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Zachodzi, gdy metal jest wystawiony na działanie wody i tlenu. Jest to dość naturalna reakcja, która może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapobiegać jej powstawaniu, a w przypadku wystąpienia, szybko ją usunąć.

Etapy korozji stali

Proces korozji stali można podzielić na trzy etapy. Pierwszym etapem jest tworzenie się warstwy tlenku na powierzchni metalu. Powłoka ta jest bardzo cienka i niewidoczna gołym okiem. Drugim etapem jest utworzenie warstwy wodorotlenku. Trzecim i ostatnim krokiem jest korozja samego metalu. Proces ten znany jest jako utlenianie i jest główną przyczyną powstawania rdzy.

Jakie czynniki wpływają na korozję?

Proces korozji mogą przyspieszyć czynniki środowiskowe i warunki otoczenia. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć:

 • wilgotność powietrza;
 • materiały kwaśne lub zasadowe;
 • skrajnie wysokie i niskie temperatury;
 • smary przemysłowe;
 • sól (w tym słoną wodę);
 • wody zakwaszone (np. siarkowe);
 • tlen;
 • opady deszczu lub śniegu
 • kontakt stali z innymi materiałami, np. metalami;

Problem korozji wymaga proaktywnego podejścia, a także dogłębnego zrozumienia czynników, które mogą się do niej przyczynić. Dzięki temu łatwiej wybrać sposób jej zapobiegania.

Jak zapobiegać korozji metali?

Istnieje wiele sposobów zapobiegania lub spowalniania korozji. Jednym z nich jest pokrycie metalu materiałem odpornym na korozję, takim jak farba proszkowa, ciekła lub specjalny polimer. Innym jest upewnienie się, że metal nie jest narażony na działanie wody lub tlenu. Można to zrobić za pomocą osłon ochronnych lub uszczelek. Korozja to ważna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas projektowania lub konserwacji konstrukcji metalowych. Podejmując działania zapobiegające lub spowalniające korozję, możemy wydłużyć żywotność detali i zapewnić ich bezpieczeństwo użytkowania.

Nałożenie powłok ochronnych potrafi chronić detale przed korozją przez długie lata, jednak zależy to od:

 • sposobu przygotowania powierzchni;
 • czystości powierzchni (występowanie pyłów, zaolejenia i zabrudzeń jest niewskazane);
 • grubości powłoki lakierniczej;
 • jakości nałożenia powłok ochronnych;
 • warunków aplikacji powłok.

Jakie detale są najbardziej narażone na korozję?

Korozja jest poważnym problemem w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ może prowadzić do pogorszenia jakości ważnych urządzeń i komponentów. Do najczęstszych materiałów podatnych na rdzę należą żelazo, stal, aluminium i miedź. Są one wykorzystywane w różnych branżach, od budownictwa po transport. Niektóre detale są bardziej narażone na działanie rdzy, np. samochody. W okresie zimowym jest ona szczególnie widoczna na autach, które mają lakier bezbarwny lub bardzo jasny. W tym czasie można zaobserwować, że detale są pokryte białymi plamami lub żółtawymi śladami. Kolejnym przykładem są konstrukcje stalowe stojące na zewnątrz. Są narażone na wszystkie czynniki zewnętrzne, dlatego na nich częściej występuje rdza.

Norma ISO 12944

Międzynarodową normą opisującą ochronę antykorozyjną konstrukcji stalowych jest ISO 12944. Zawiera ona 9 sekcji, w których omawiane są czynniki powstawania korozji oraz sposoby jej zapobiegania. To zbiór usystematyzowanych informacji, który jest niezbędny do pracy dla osób zajmujących się obróbką powierzchni i nakładaniem powłok ochronnych.

Dysponując odpowiednią wiedzą, firmy mogą zminimalizować wpływ korozji i zapewnić płynne funkcjonowanie. Pomoc eksperta w ocenie sytuacji i określeniu najlepszego sposobu działania może zapobiec reklamacjom i uszkodzeniom detali. Jeśli potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu swoich detali przed korozją, skontaktuj się z naszym Doradcą (kliknij tutaj, aby przejść do danych kontaktowych).

UseChat