Oczyszczanie przedmiotów w komorach pneumatycznych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania zanieczyszczeń, starych powłok lakierniczych i rdzy. Jednak podczas tego procesu mogą wystąpić potencjalne problemy prowadzące do zmniejszenia wydajności procesu lub zniszczenia powierzchni obrabianych detali. Dowiedz się, w jakich branżach śrutowanie pneumatyczne jest najbardziej popularne oraz jak w szybki sposób pozbyć się problemów z efektywnością oraz jakością powierzchni.
Śrutowanie pneumatyczne to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki. Taki sposób usuwania zanieczyszczeń jest szybki, skuteczny i bezpieczny dla operatora. Firmy, które wykorzystują oczyszczanie w komorach pneumatycznych to głównie przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej. W tym przypadku proces oczyszczania jest stosowany do usuwania farb, rdzy i innych zanieczyszczeń z metalowych części samochodowych (np. nadwozia, podwozia). Proces oczyszczania w komorach pneumatycznych wykorzystuje też branża lotnicza — do czyszczenia silników, a także do usuwania rdzy i farb z metalowych powierzchni samolotów. Ponadto ta metoda śrutowania świetnie sprawdza się w firmach zajmujących się produkcją ogrodzeń, maszyn rolniczych i konstrukcji stalowych, które wymagają dokładnego oczyszczenia oraz nadania powierzchni odpowiedniej chropowatości.
Aby uniknąć potencjalnych problemów podczas w procesie śrutowania pneumatycznego, konieczne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie określonych procedur. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy. Oczyszczanie w komorach wymaga odpowiedniego stroju, hełmu, rękawic, okularów i butów ochronnych. Dodatkowo trzeba poprawnie ustawić parametry procesu, takie jak ciśnienie powietrza, czas oczyszczania i rodzaj materiału ściernego. Wszystkie te czynniki mają wpływ na skuteczność procesu oczyszczania. Trzeba więc systematycznie je kontrolować (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Najczęściej wybieranym ścierniwem do oczyszczania detali w komorze pneumatycznej jest śrut łamany. Zapewnia on dokładne zdarcie starych powłok i rdzy, ze względu na swój ostrokrawędziowy kształt. Jednym z najlepszych materiałów na rynku do śrutowania pneumatycznego jest Diamant. To śrut o wysokiej zawartości węgla, dzięki czemu jest idealny do zastosowań, które wymagają precyzyjnego i skutecznego oczyszczania powierzchni. W porównaniu do standardowego śrutu, śrut Diamant jest w stanie oczyścić powierzchnię nawet o 50% szybciej. Jego krawędzie nie tępią się, co oznacza, że powłoki, rdza i zanieczyszczenia zostaną dokładnie zdarte w krótszym czasie obróbki.
Oczyszczanie w komorach pneumatycznych z użyciem śrutu łamanego Diamant to skuteczna i precyzyjna metoda usuwania zanieczyszczeń i pozostałości po produkcji. Jednak nadal należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i przestrzeganiu określonych procedur, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas tego procesu.