Firmy zajmujące się obróbką strumieniowo-ścierną często zapominają o jednej z najważniejszych czynności – analizie procesu śrutowania. To pozwala nie tylko wprowadzić oszczędności, ale również zwiększyć efektywność. Kontrola nad procesem wymaga systematycznych pomiarów. Które z nich są najczęściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach z branży metalurgii? Jakie są niezbędne do prawidłowego zarządzania? Wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Aby pozyskać przydatne dane dotyczące procesu śrutowania, warto zacząć od przeprowadzenia analizy sitowej. Jest to metoda, która polega na rozdzielaniu materiału ściernego na ziarna o różnej wielkości dzięki przesiewaniu ich przez sita. Dzięki wynikom analizy sitowej można dowiedzieć się:
Powyższe dane dają mnóstwo wskazówek w celu ulepszenia procesu śrutowania. Dodatkowo są podstawą do wykonania następnych pomiarów, tworzących wspólną całość.
Oprócz analizy sitowej warto systematycznie sprawdzać chropowatość. Pomiar profilu powierzchni odbywa się przy pomocy miernika, czyli przyrządu pomiarowego zwanego również profilometrem. Określa on parametry, które wskazują, czy detal został odpowiednio przygotowany pod malowanie proszkowe. Najczęściej są to wysokość chropowatości według dziesięciu punktów profilu (Rz) oraz średnie arytmetyczne odchylenie profilu od linii średniej (Ra). W naszym Centrum Usługowym Alumetal-Technik wykorzystujemy miernik Mitutoyo. Urządzenie dostarcza kilkanaście wartości (np. Rz, Ra, Rq, Rt), które spełniają wymogi norm JIS/DIN/ISO/ANSI .
Klasa czystości powierzchni to kolejny pomiar, który wykorzystywany jest w firmach zajmujących się śrutowaniem. Dotyczy on głównie detali przeznaczonych do późniejszego nakładania powłok ochronnych. Określenie klasy czystości polega na ocenia powierzchni na podstawie opisu i zdjęć pomocniczych. Skala dzieli się na Sa 1, Sa 2, Sa 2 ½ oraz Sa 3. Poziom czystości detali wystarczający do rozpoczęcia malowania to Sa 2 ½.
Innymi ważnymi pomiarami w procesie śrutowania są:
Powyższe pomiary są najbardziej potrzebne podczas analizy i kontroli procesu śrutowania. Istnieją inne mierniki, które mogą się przydać w niektórych branżach, lecz na co dzień są one mniej istotne. Te opisane w artykule wystarczą do samodzielnej optymalizacji oczyszczania powierzchni. Jeśli chcesz również sprawdzić stan maszyny i części zamiennych, możesz skorzystać z naszej usługi serwisowej – kliknij tutaj, aby dowiedzieć się szczegółów.