W praktycznie każdej firmie, gdzie jednym z procesów jest obróbka strumieniowo-ścierna, zakupem materiałów zajmuje się kierownik produkcji lub specjalista ds. zaopatrzenia. Niezależnie od stanowiska, osoba ta powinna mieć odpowiednią wiedzę. Niestety, wiele osób kupuje ścierniwo zwracając uwagę jedynie na cenę – co często okazuje się złudnym zmniejszeniem ogólnych kosztów śrutowania. A przecież prawidłowy wybór śrutu potrafi wprowadzić oszczędności do procesu w postaci czasu i pieniędzy. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów i ile można stracić używając materiałów ściernych z dużą ilością pyłu, rdzy i zendry odlewniczej.
Wybór odpowiedniego materiału wcale nie jest takie proste. Wbrew pozorom cena ścierniwa jest mało istotnym czynnikiem wpływającym na oszczędności w procesie śrutowania. Jeśli firma chce zmniejszyć koszty, należy zwrócić uwagę na to, czy:
Więcej o doborze odpowiedniego ścierniwa dowiesz się tutaj (kliknij, aby przeczytać artykuł).
Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że naloty na ścierniwie występują praktycznie zawsze. Na każdym śrucie tworzy się zendra odlewnicza, która jest naturalnym dodatkiem w procesie odlewania materiałów ściernych. Tak samo jest z pyłem i rdzą. W trakcie obróbki strumieniowo-ściernej, wszelkiego rodzaju naloty zdzierają się z ziaren i trafiają do wkładów filtracyjnych. To zaś wpływa na szybszą degradację maszyny, a czasem też detali.
Na załączonym zdjęciu widać, jak niektóre kulki są zardzewiałe (lekko brązowe). Ten nalot i zendra to coś, za co Klient płaci i jednocześnie wyrzuca.
W niektórych firmach zaobserwowaliśmy nawet 7% zendry odlewniczej w 1 tonie zakupionego ścierniwa. Co za tym idzie? Klient kupuje materiał wraz z odpadem. Można to porównać za pomocą prostego przykładu (podane ceny są przykładowe i odbiegają od dzisiejszych realiów rynkowych):
1 tona standardowego śrutu kulistego – 5000 zł
W 1 tonie jest 7% zendry odlewniczej – 350 zł
Oznacza to, że osoba zamawiająca ścierniwo wyrzuca 350 zł „do śmieci” kupując 1 tonę standardowego śrutu. Co więcej – zamiast 1000 kg do właściwego użytku pozostaje mu 930 kg. Dodatkowo firma musi zapłacić za zutylizowanie pyłów, a to generuje kolejny wydatek ok. 300 zł.
W przypadku śrutu VERA®, którego jesteśmy dystrybutorem, bardzo dobrze zaprojektowany proces technologiczny i produkcyjny poprawia wydajność obróbki. Zanim trafi do opakowanie, ścierniwo transportuje się do specjalnego urządzenia, gdzie warstwa odlewnicza zendry jest ścierana. Klient kupuje wtedy 1000 kg śrutu w 1 tonie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wysokowydajnych ścierniw i oszczędności w procesie śrutowania? Skontaktuj się z naszym Doradcą lub wypełnij formularz kontaktowy klikając tutaj.